#food-costs

[ follow ]
#inflation
fromFortune
6 months ago
Business

Chipotle's beefed up portion sizes take a bite out of profitability

Chipotle's commitment to larger portion sizes is impacting food costs and overall revenue, despite an increase in foot traffic.
fromFast Company
5 months ago
Business

Chipotle is raising its menu prices to make up for promising bigger portions

Chipotle is increasing U.S. prices by 2% after a year to manage inflation and improve portion sizes.
fromwww.theguardian.com
1 month ago
US politics

About a third of Americans stop buying eggs due to rising costs, study shows

A third of American consumers have stopped buying eggs amid record-high prices, with many unwilling to buy again until prices drop to $5 or less.
fromFortune
6 months ago
Business

Chipotle's beefed up portion sizes take a bite out of profitability

Chipotle's commitment to larger portion sizes is impacting food costs and overall revenue, despite an increase in foot traffic.
fromFast Company
5 months ago
Business

Chipotle is raising its menu prices to make up for promising bigger portions

Chipotle is increasing U.S. prices by 2% after a year to manage inflation and improve portion sizes.
fromwww.theguardian.com
1 month ago
US politics

About a third of Americans stop buying eggs due to rising costs, study shows

A third of American consumers have stopped buying eggs amid record-high prices, with many unwilling to buy again until prices drop to $5 or less.
more#inflation
SF food
fromNew York Post
1 month ago

Here are strategic swaps you can make when grocery shopping to save money despite impending tariffs

Tariffs from Canada and Mexico will increase grocery prices, affecting consumers' budgets.
Shopping locally for produce can help mitigate price increases and support local farmers.
fromBaby Domain
3 months ago
Digital life

How To Save Money On Groceries? | Lifestyle | Baby Domain

Adopting smart grocery shopping strategies can enhance financial health without compromising good nutrition.
from24/7 Wall St.
7 months ago
Design

This Cheese Costs $600 per Pound ... but Does It Taste Good?

Pule cheese is the most expensive cheese in the world due to its rarity and labor-intensive production.
[ Load more ]